Jak pozbyć się chemii z warzyw i owoców

owoce1.jpg

Kupowane przez nas warzywa i owoce pochodzą najczęściej z marketów lub osiedlowych targów. Nie mamy niestety wglądu w to, gdzie i w jakich warunkach zostały wychodowane. Jeśli nie kupujemy ich z ekologicznego gospodarstwa, możemy być prawie pewni, że są pełne pestycydów i konserwantów.

Warzywa i owoce mają być dla nas zdrowe i pełne wartościowych witamin. jak zatem pozbyć się z nich niechcianych dodatków?

Oto prosty sposób na kąpiel, która wypłucze z tych darów natury wszelkie chemiczne ulepszacze, a także grzyby i pleśnie:

Krok 1 – kąpiel „kwaśna”, która usuwa bakterie i grzyby. Na 1 l wody dodajemy pół szklanki octu (jabłkowego lub zwykłego spirytusowego). Zamiast octu można także użyć kwasku cytrynowego – 2-3 łyżki na 1 l wody. Warzywa/owoce płuczemy w tej kąpieli ok. 2-3 minuty.

Krok 2 – kąpiel „zasadowa”, usuwająca pestycydy. Na 1 l wody dodajemy 1 łyżkę sody oczyszczonej. W tej kąpieli także płuczemy warzywa/owoce ok 2-3 minuty. Jeśli rośliny były pryskane, na powierzchni roztworu może pokazać się „tęczowa mgiełka” lub roztwór zrobi się mętny.

Krok 3 – Dokładnie płuczemy warzywa/owoce w czystej wodzie.

Taki kilkuminutowy zabieg da nam pewność, że usunęliśmy ze spożywanych warzyw /owoców większość szkodliwych związków, co jest bardzo istotne zwłaszcza w przypadku, gdy spożywamy je wraz ze skórką.

Jeśli jednak nie chcemy „bawić się” w kąpiel kwaśno-zasadową sami, możemy kupić ( np. tutaj) gotowe preparaty oparte na naturalnych składnikach, które zrobią to za nas.

2 comments on “Jak pozbyć się chemii z warzyw i owoców

    1. To nie jest aż tak inwazyjna metoda, żeby składniki typu ocet czy woda wypłukały składniki odżywcze ze środka owoców/warzyw :) Bardziej chodzi o powierzchniowe działanie, gdyż pestycydy najbardziej osiadają na skórkach i sama woda nie jest w stanie ich zmyć.Poza tym pamiętajmy, iż jest to metoda naturalna, a te nie są nigdy zbyt agresywne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *